Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Długa Goślina – kościół pw. św. Marii Magdaleny
22 marca 2009

Druga wyprawa HKT „Azymut” szlakiem kościółków drewnianych wokół Puszczy Zielonka miała odbyć się 28 marca 2009 r., a odbyła się… tydzień wcześniej. W związku z turniejem piłki nożnej w Buku, w zaplanowanym terminie nie mogliśmy ruszyć na szlak. Pozostał tylko zwiad Druhny Prezesowej i Druha Prezesa, którzy pomni doświadczeń z Uzarzewa (msza godzinę wcześniej, zamknięte muzeum), postanowili z wyprzedzeniem zrobić rekonesans przed właściwą wyprawą. I niestety (dla pozostałych członków Klubu) rekonesans stał się wyprawą właściwą. W wyprawie udział więc wzięli tylko Elwira i Rafał. 

Miejsce, do którego udawaliśmy się była Długa Goślina – wieś zlokalizowana kilka kilometrów od Murowanej Gośliny z kościołem pw. św. Marii Magdaleny (Archidiecezja Gnieźnieńska). Msza święta odbyła się według planu o godz. 11:30 i trwała bardzo długo, bo prawie 70 minut…

Po mszy udaliśmy się do przez dwa rynki w Murowanej Goślinie (jeden z ratuszem i kościołem pw. św. Jakuba, a drugi na Zielonym Wzgórzu) do Starczanowa, aby podziwiać rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar”. Mimo deszczowej pogody, w rezerwacie było wielu turystów… ale oczywiście o wiele mniej, niż śnieżyc wiosennych (Leucoium vernum) – przepięknych kwiatów, które dywanem rozłożyły się w uroczym jarze. Na szlaku naszej pieszej wędrówki mijaliśmy również zabytkowe grodzisko stożkowe koło Starczanowa oraz niedaleki Ostrów Radzimski.

Punktacja po drugiej wyprawie:
– Elwira – 1 pkt (z poprzednich wypraw) + 1 pkt za udział  = 2 pkt.
– Tomasz – 2 pkt. (z poprzednich wypraw)
– Kuba – 2 pkt. (z poprzednich wypraw)
– Przemek – 2 pkt. (z poprzednich wypraw)
– Rafał – 1 pkt (z poprzednich wypraw) + 1 pkt. za udział  = 2 pkt.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.