Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka – 2

Uzarzewo – kościół pw. św. Michała Archanioła
1 lutego 2009

Pierwsza wyprawa HKT „Azymut” szlakiem kościółków drewnianych wokół Puszczy Zielonka. W śnieżny poranek, punktualnie o godz. 11:00 przed harcówkami spotkali się: Elwira, Rafał, Tomek, Kuba i Przemek. Jako transport mieliśmy do dyspozycji trzy samochody – wybraliśmy się jednak dwoma.

Miejsce, do którego udawaliśmy się nadal pozostawało nieznane (znane tylko Prezesowi :-). Aby dotrzeć do celu, należało rozwiązać trzy zagadki krajoznawcze.

Pierwsza dotyczyła miejsca na terenie gminy Swarzędz, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej więźniowie budowali linię kolejową. Pierwszy prawidłowo odpowiedzi udzielił Tomek. Ruszyliśmy do Kobylnicy, aby na budynku stacji kolejowej odnaleźć pamiątkową tablicę.

Stojąc na peronie poznaliśmy kolejną zagadkę. Dotyczyła ona miejsca, gdzie w pobliżu na przełomie XIX i XX wieku wypoczywały dzieci z biednych rodzin. Prawidłową odpowiedź udzielił Kuba – podjechaliśmy pod dawny Dom Dziecka przy ul. Krętej. Tam odnaleźliśmy tablicę poświęconą Bronisławowi Gąsiorowskiemu – członkowie honorowemu, zasłużonemu dobroczyńcy i protektorowi Towarzystwa Kolonii Wakacyjnych i Stacyji Sanitarnej „Stella”.  Warto było również wspomnieć, że w budynku przy ul. Krętej odbył się pierwszy Wielkopolski Sejmik Grunwaldzki, zorganizowany przez HKT „Azymut” w 1996 r.

Ostatnia zagadka brzmiała: „gdzie w okolicy można spotkać nosorożca?”. Po krótkim zastanowieniu prawidłową odpowiedź udzielił Przemek: w Uzarzewie – w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim. Pojechaliśmy więc do Uzarzewa, które okazało się celem naszej wyprawy.

Niestety, w Uzarzewie dopadł nas pech…  Msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła, która zgodnie z informacją na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej miała zostać odprawiona o godz. 12:00, odbyła się… już o godz. 11:00. Pozostało nam podziwianie świątyni z zewnątrz. Równie nieaktualna była w strona internetowa Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, zgodnie z którą miało być nam dane podziwianie nosorożca z zagadki (wypchanego oczywiście). Na miejscu okazało się, że obiekt w zimowe weekendy jest zamknięty na cztery spusty.

Wyprawę zakończyliśmy pod tablicą pamiątkową na polanie zabytkowego dębu, odsłoniętą w czerwcu 2001 r. przez Przewodniczącą ZHP prof. dr hab. hm. Marię Hrabowską. 

Punktacja po pierwszej wyprawie:
– Elwira – 1 pkt. za udział
– Tomasz – 1 pkt. za udział + 1 pkt. za rozwiązanie zagadki = 2 pkt.
– Kuba – 1 pkt. za udział + 1 pkt. za rozwiązanie zagadki = 2 pkt.
– Przemek – 1 pkt. za udział + 1 pkt. za rozwiązanie zagadki = 2 pkt.
– Rafał – 1 pkt. za udział


Posted in Uncategorized by with no comments yet.